500 Words Essay on Cow in Assamese - 500 শব্দ ৰ ওপৰত প্ৰবন্ধ অসমত গৰু

500 Words Essay on Cow in Assamese - 500 শব্দ ৰ ওপৰত প্ৰবন্ধ অসমত গৰু
500 Words Essay on Cow in Assamese - 500 শব্দ ৰ ওপৰত প্ৰবন্ধ অসমত গৰু 

Here you can read a simple and well-defined Assamese Essay on Cow in 500 words. It will help you boost your idea to write an Essay about Cow in Assamese.

{tocify} $title={Table of Contents}

Assamese Essay on Cow - গৰুৰ ওপৰত অসমী প্ৰবন্ধ

Read Here ;

এয়া পোহনীয়া। গৰুটো আটাইতকৈ নিৰীহ আৰু ক্ষতিহীন জন্তুবোৰৰ ভিতৰত এটা। মানুহে বিভিন্ন উদ্দেশ্যৰ বাবে গৰুবোৰ নিজৰ ঘৰত ৰাখে। এটা গৰুৰ চাৰিখন ভৰি আৰু এটা ডাঙৰ শৰীৰ আছে। ইয়াত দুটা শিং আছে, চকু, কাণ, নাক আৰু মুখ। গৰুবোৰ নিৰামিষভোজী। ই মানৱজাতিৰ বাবে অতি লাভজনক। প্ৰকৃততে, এই উদ্দেশ্যবোৰৰ বাবে কৃষক আৰু মানুহে তেওঁলোকৰ ঘৰত গৰু পালন কৰে।

গৰুৰ লাভালাভ 

আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ'ল গৰুৱে আমাক গাখীৰ দিয়ে। ই মানৱজাতিৰ বাবে গাখীৰৰ এক অপৰিহাৰ্য উৎস। গৰুৰ গাখীৰে স্বাস্থ্যৱান আৰু শক্তিশালী হৈ থকাত সহায় কৰে। গাখীৰৰ বহুতো লাভালাভ আছে যি বহুপ্ৰকাৰৰ ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষা দিয়ে। ই আমাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীকো শক্তিশালী কৰে। গাখীৰেও বহুতো সামগ্ৰী উৎপাদন কৰে, যেনে মাখন, ক্ৰীম, দৈ, চীজ ইত্যাদি।

আনকি বহুতো কামত গোবৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। মানুহে ইয়াক সম্পূৰ্ণ সাৰ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰে। গোবৰ এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ জৈৱ গেছ আৰু ইন্ধন সামগ্ৰী। গৰুৰ গোবৰকীটনাশক হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰা হয়। মানুহে ইয়াক নিৰ্মাণ সামগ্ৰী আৰু কাগজৰ বাবে কেঁচা সামগ্ৰী হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰে।

কাউহাইড সাধাৰণতে চামৰাৰ প্ৰকাৰ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। মানুহে ইয়াক স্লিপ, জোতা, গাড়ীৰ চিট, বেল্ট আদি তৈয়াৰ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰে। কাউহিডবোৰ পৃথিৱীৰ চামৰাৰ ৬০ ৰ পৰা ৭০ শতাংশ। গতিকে আমি চাওঁ কেনেকৈ গৰুৰ প্ৰায় সকলোবোৰ মানুহৰ বাবে ভাল। আমি জানো যে হিন্দু ধৰ্মত ইয়াৰ যথেষ্ট গুৰুত্ব আছে।

ভাৰতত বহুতো অশুনা গৰু আছে। সংক্ৰমণৰ পথত বহুতো ৰোগ ঘূৰি ফুৰিবলৈ বাকী থাকে। তেওঁলোক বিপদত আছে আৰু তেওঁলোকৰ প্ৰাণ হেৰুৱাইছে। মানুহ আৰু চৰকাৰে যাতে দৈনিক ভিত্তিত গৰুৰ ক্ষতি নহয় তাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় পদক্ষেপ লোৱা উচিত।

ভাৰতত গৰু

হিন্দু ধৰ্মত গৰুক পবিত্ৰ প্ৰাণী বুলি গণ্য কৰা হয়। কঠোৰ পৰিশ্ৰমী ভক্তসকলে এই জন্তুটোক দেৱতা হিচাপে উপাসনা কৰে। হিন্দু ধৰ্মত, গৰুক মাতৃ হিচাপে উদযাপন কৰা হয়। সেইকাৰণে মানুহে ইয়াক "গাও মাতা" বুলি কয় যাক "গৰু মাতৃ" বুলি অনুবাদ কৰা হয়।

বহুতো ধৰ্মই গৰু হত্যাক পাপ বুলি গণ্য কৰে। আজি ভাৰতত এনে বহুতো সংগঠন আছে যাৰ একমাত্ৰ উদ্দেশ্য হৈছে গৰুৰ সুৰক্ষা। তেওঁলোকে গৰুবোৰক যিকোনো বিপদৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ কাম কৰে। তেওঁলোকে কোনো ধৰণে গৰুৰ ক্ষতি নকৰে।

চৰকাৰে গৰুবোৰক যিকোনো ধৰণৰ অন্যায়ৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ কেইবাটাও পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰি আছে। মানুহে তেওঁলোকক সুৰক্ষা দিবলৈ একতাৰে আগবাঢ়ি আহে। তেওঁলোকে গৰুৰ কোনো ধৰণৰ উৎপীড়ন ভাল নাপায়। আমি গৰুৰ সুৰক্ষাৰ বাবে একেলগে কাম কৰিব লাগিব আৰু অনা-স্থানীয় ভাষীসকলৰ বাবে এক কণ্ঠস্বৰ হ'ব লাগিব।



( The End )


You Can Search Essay on Cow in Assamese As - 

Essay on Cow in Assamese, Assamese Essay on Cow, Cow Essay in Assamese, Essay on Cow in Assamese for Class 1, Essay of Cow in Assamese, Essay on Cow in Assamese 10 lines, An Essay on Cow in Assamese, Essay on the Cow in Assamese, গৰুৰ ওপৰত প্ৰবন্ধ, গৰুৰ ওপৰত 500 শব্দ ৰচনা


You can read lots of Essay from Techtroo.com, Thank You have a Great Day.

Post a Comment

Thanks for visiting,
If you have any problem feel free to comment.

Previous Post Next Post