500 Words Essay on Family in Odia - ଓଡିଆରେ ପରିବାର ଉପରେ 500 ଶବ୍ଦ ପ୍ରବନ୍ଧ

500 Words Essay on Family in Odia - ଓଡିଆରେ ପରିବାର ଉପରେ 500 ଶବ୍ଦ ପ୍ରବନ୍ଧ
500 Words Essay on Family in Odia - ଓଡିଆରେ ପରିବାର ଉପରେ 500 ଶବ୍ଦ ପ୍ରବନ୍ଧ


Here you can read a simple and well-defined Odia Essay on Family in 500 words. It will help you boost your idea to write an Essay about Family in Odia.

{tocify} $title={Table of Contents}

Odia Essay on Family - ପରିବାର ଉପରେ ଓଡିଆ ପ୍ରବନ୍ଧ

Read Here ;

ପରିଚୟ -

ଘରଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି କୋଷ ଯାହା ମାନବ ସଭ୍ୟତାର ଶରୀର ଗଠନ କରେ | ପରିବାରଗୁଡିକ ଏହିପରି କୋଷଗୁଡ଼ିକର ନ୍ୟୁକ୍ଲିଅଲସ୍ ଗଠନ କରନ୍ତି | ଗୋଟିଏ ପରିବାରକୁ ପ୍ରକୃତିର ଏକ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ସମସ୍ତ ଉତ୍ତମ ଗୁଣ ଯାହା ମଣିଷକୁ ଅନ୍ୟ ପଶୁମାନଙ୍କଠାରୁ ଭିନ୍ନ କରେ ଯେପରିକି ପ୍ରେମ, ସ୍ନେହ, ସାଥୀ ଭାବନା, ଯତ୍ନ, ଚିନ୍ତା ଏବଂ ସହାନୁଭୂତି, ଏକ ପରିବାରରେ ଦେଖାଯାଏ |

ପୁରାତନ ସଂଗଠିତ ଅନୁଷ୍ଠାନ -

ପରିବାର ହେଉଛି ମଣିଷର ସର୍ବ ପୁରାତନ ସଂଗଠିତ ଅନୁଷ୍ଠାନ | ଏହା ହେଉଛି ଆଧାର ଯାହା ଉପରେ ମାନବ ସଭ୍ୟତାର ପିରାମିଡ୍ ଗର୍ବର ସହିତ ଛିଡା ହୋଇଛି |

ମୋ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ -

ମୁଁ ଏକ ଉଚ୍ଚ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରର ଅଟେ | ମୋ ପରିବାରରେ ଛଅ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି | ସେମାନେ ମୋର ଜେଜେବାପା, ଜେଜେମା, ବାପା, ମା, ମୋ ଭଉଣୀ ଏବଂ ମୁଁ ନିଜେ | ମୁଁ ମୋ ପରିବାରର କନିଷ୍ଠ ସଦସ୍ୟ ଅଟେ | କନିଷ୍ଠ ହୋଇ ମୁଁ ସମସ୍ତଙ୍କର ପ୍ରେମ ଏବଂ ସ୍ନେହକୁ ଉପଭୋଗ କରେ | ସମସ୍ତେ ମୋତେ ଆଦର କରନ୍ତି ଏବଂ ମୁଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରେ |

ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ -

ମୋର ଜେଜେବାପା ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ | ସେ ଜଣେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ଷ୍ଟାଉଟ୍ ବ୍ୟକ୍ତି | ସେ ଜଣେ କବର ବ୍ୟକ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଯଦି ପରିସ୍ଥିତି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ତେବେ ସେ ବକ୍ତବ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି | ତାଙ୍କର ଚତୁରତା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି | ସେ ଆମ ପରିବାରର ପ୍ରକୃତ ମୁଖ୍ୟ | ଯେତେବେଳେ ବି ଆମକୁ କିଛି ଦରକାର ହୁଏ ଆମେ ଦାଦା ପାଖକୁ ଧାଇଁ ଯାଉ, ଏବଂ ସେ ଆମର ଦାବି ପୂରଣ କରିବାକୁ ସର୍ବଦା ପ୍ରସ୍ତୁତ | ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ କଥା ମାନନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡିଥିଲେ | ମୋ ଜେଜେ ମା ଜଣେ ସ୍ନେହୀ ମହିଳା | ମୋର ଭଉଣୀ ଏବଂ ମୁଁ ତାଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ରହିଥାଉ | ତାଙ୍କ ବିନା ଘର ଏକ ଶୁଷ୍କ ସ୍ଥାନ ହେବ | ସେ ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ରାନ୍ଧୁ | ତା’ର ଚାମଚ ଏବଂ ଜାମ ଆମ ପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷ ଆକର୍ଷଣ | ସେ ଆମ ପବିତ୍ର ଶାସ୍ତ୍ରରୁ ଅନେକ ମଜାଦାର କାହାଣୀ କୁହନ୍ତି | ମୋ ବାପା ଜଣେ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଶାଖା ପରିଚାଳକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ସେ ଜଣେ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଆମକୁ ଅଧିକ ସମୟ ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ସେ ରବିବାର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଛୁଟିଦିନରେ ଆମ ସହିତ ତାଙ୍କ ସମୟକୁ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ସେ ମନୋବଳରେ ଥାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ ଏକ ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ କଥାବାର୍ତ୍ତାବାଦୀ ହୋଇପାରନ୍ତି | ତଥାପି ଆଜି ସେ ଆମ ପିତାଙ୍କୁ ଭୟ କରିବା ଅପେକ୍ଷା ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଭୟ କରନ୍ତି | ଛୁଟିଦିନରେ ସେ ଆମକୁ ବାହାଘର ପାଇଁ ନେଇଗଲେ | ସେ ଜଣେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଫୁଟବଲ ଖେଳାଳି ଏବଂ ଅନେକ ଟ୍ରଫି ଜିତିଛନ୍ତି | ମୋ ମା ହେଉଛି ମୋ ପରିବାରର ମୂଖ୍ୟ ସ୍ଥାନ | ସେ ଜଣେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ମହିଳା | ସେ ଏକ ସରକାରୀ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି | କୌଣସି ଥକ୍କାପଣର ଚିହ୍ନ ବିନା ଏବଂ କୌଣସି ବିରକ୍ତି ବିନା ସେ କିପରି ଏତେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ ଆମେ କଳ୍ପନା କରିପାରିବୁ ନାହିଁ | ସେ ସକାଳେ ସଫା କରିବା, ସଫା କରିବା, ରାନ୍ଧିବା, ଭୋଜନ ପରିବେଷଣ କରେ ଏବଂ ମୁଁ ସକାଳେ ତାଙ୍କ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଏ | ସନ୍ଧ୍ୟାରେ, ସ୍କୁଲରୁ ଫେରି ସେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚା ’ପରିବେଷଣ କରନ୍ତି, ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ କରନ୍ତି, ଆମ ଘରର କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ସଂଶୋଧନ କରନ୍ତି | ସେ ଏକ ମେସିନ୍ ପରି କାମ କରେ | ମୋ ଭଉଣୀ ବର୍ତ୍ତମାନ କଲେଜରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି | ସେ ରାମା ଦେବୀ ମହିଳା କଲେଜରେ +2 ବିଜ୍ଞାନ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି | ସେ କଦାପି ଗମ୍ଭୀର ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ସେ ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ ଏବଂ କ୍ୟାରିୟର ପ୍ରତି ଗମ୍ଭୀର | ତା’ର ହସ, ଥଟ୍ଟା ଏବଂ ଉପହାସ ହେଉଛି ବାହ୍ୟ ଆବରଣ | ସେ ଏକ I.A.S ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି | ଅଧିକାରୀ ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ସେ ଦିନେ ରୂପା ମିଶ୍ରଙ୍କ ପରି ଆମ ରାଜ୍ୟକୁ ଗର୍ବିତ କରିବେ |

ମୋ ପରିବାରରେ ମୋର ଭୂମିକା -

ମୁଁ ନିଜେ ୯ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଅଛି | ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମୋର ପ୍ରଦର୍ଶନ ସନ୍ତୋଷଜନକ ଅଟେ | ମୁଁ ମୋର ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ପ୍ରିୟ, ମୋ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ, ମୋର ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ହିରୋ | ମୁଁ H.S.C. ପରୀକ୍ଷଣରେ ଏକ ଭଲ ପଦବୀ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ଅଟେ | ମୁଁ ଯାହାବି କରେ, ମୁଁ କଦାପି ଭୁଲିବି ନାହିଁ ଯେ ଜଣେ ଛାତ୍ର ଭାବରେ ମୋର ପ୍ରାଥମିକ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ହେଉଛି ମୋର ପରୀକ୍ଷାରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ କରିବା | ମୁଁ ମୋ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଗମ୍ଭୀର ଅଟେ | 

ମୋ ପରିବାରରେ ସପ୍ତମ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହା ଆମର କଳା କୁକୁର “ବ୍ଲାକ୍” | ଆମେ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରୁ |

ଏକ ଆଦର୍ଶ ପରିବାର -

ମୋ ପରିବାର ଏକ ଆଦର୍ଶ ପରିବାର | ପ୍ରେମ ଏବଂ ସ୍ନେହର ଏକ ଅପୂରଣୀୟ ବନ୍ଧନ ଆମକୁ ଏକତ୍ର ରଖେ | ଆମ ପଡ଼ୋଶୀ ସମସ୍ତେ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧିର ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି ଯାହା ଆମ ଘରକୁ ପୃଥିବୀରେ ଏକ ମିନି ସ୍ୱର୍ଗରେ ପରିଣତ କରିଛି | ମୋ ଘର ପୃଥିବୀର ଏକ ଆର୍କାଡିଆ ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ଶାନ୍ତି ବର୍ଷା ହୁଏ |



( The End )


You Can Search Essay on Family in Odia As - 

Essay on Family in Odia, Odia Essay on Family, Family Essay in Odia, Essay on Family in Odia for Class 1, Essay of Family in Odia, Essay on Family in Odia 10 lines, An Essay on Family in Odia, Essay on the Family in Odia


You can read lots of Essay from Techtroo.com, Thank You have a Great Day.

Post a Comment

Thanks for visiting,
If you have any problem feel free to comment.

Previous Post Next Post