500 Words Essay on Cow in Odia - ଓଡିଆରେ ଗାଈ ଉପରେ ୫୦୦ ଶବ୍ଦ ପ୍ରବନ୍ଧ |

500 Words Essay on Cow in Odia - ଓଡିଆରେ ଗାଈ ଉପରେ ୫୦୦ ଶବ୍ଦ ପ୍ରବନ୍ଧ |
500 Words Essay on Cow in Odia - ଓଡିଆରେ ଗାଈ ଉପରେ ୫୦୦ ଶବ୍ଦ ପ୍ରବନ୍ଧ |

Here you can read a simple and well-defined Odia Essay on Cow in 500 words. It will help you boost your idea to write an Essay about Cow in Odia.

{tocify} $title={Table of Contents}

Odia Essay on Cow - ଗାଈ ଉପରେ ଓଡିଆ ପ୍ରବନ୍ଧ

Read Here ;

ଗାଈ ଏକ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ | ଗାଈ ହେଉଛି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନିରୀହ ପ୍ରାଣୀ | ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଗାଈମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଘରେ ରଖନ୍ତି | ଗାଈର ଚାରି ଗୋଡ ଏବଂ ଏକ ବଡ ଶରୀର ଅଛି | ଏହାର ଦୁଇଟି ଶିଙ୍ଗ, ଦୁଇଟି ଆଖି, ଦୁଇଟି କାନ, ନାକ ଏବଂ ପାଟି ଅଛି | ଗାଈମାନେ ତୃଣଭୋଜୀ ପ୍ରାଣୀ ଭାବେ ଜଣା | ଏହା ମାନବଜାତି ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ବାସ୍ତବରେ, କୃଷକ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ନିଜ ଘରେ ଗାଈ ପାଳନ୍ତି |

ଗାଈର ଉପକାରିତା

ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଗାଈ ଆମକୁ କ୍ଷୀର ଦେଇଥାଏ | ଏହା ମାନବଜାତି ପାଇଁ କ୍ଷୀରର ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଉତ୍ସ | ଗାଈର କ୍ଷୀର ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରହିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | କ୍ଷୀରର ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି ଯାହା ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ | ଏହା ଆମର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | କ୍ଷୀରରୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଉତ୍ପାଦ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଏ, ଯେପରିକି ବଟର, କ୍ରିମ୍, ଦହି, ପନିର ଇତ୍ୟାଦି |

ଏପରିକି ଗାଈ ଗୋବର ଅନେକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସାର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ଗାଈ ଗୋବର ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବାୟୋଗ୍ୟାସ୍ ଏବଂ ଇନ୍ଧନ ଉତ୍ପାଦ | ଗାଈ ଗୋବର ମଧ୍ୟ କୀଟନାଶକ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ନିର୍ମାଣ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ କାଗଜପତ୍ର ପାଇଁ କଞ୍ଚାମାଲ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି |

ଚମଡ଼ା ଭାବରେ ଗାଈ ଚର୍ମ ସାଧାରଣତ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଜୋତା, କାର୍ ସିଟ୍, ବେଲ୍ଟ ଇତ୍ୟାଦି ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ଗୋରୁ ଚମଡା ଦୁନିଆର ଚମଡ଼ା ବ୍ୟବସାୟର 60 ରୁ 70 ପ୍ରତିଶତ କରିଥାଏ | ତେଣୁ ଆମେ ଦେଖୁ ଗାଈର ପ୍ରାୟ ସବୁକିଛି ମଣିଷ ପାଇଁ କେତେ ଭଲ | ଆମେ ଜାଣୁ ଯେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଗାଈ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ଭାରତରେ ଅନେକ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଗାଈ ଅଛନ୍ତି | ଅନେକ ରୋଗ ସଂକ୍ରମଣର ପଥରେ ବୁଲିବାକୁ ଛାଡି ଦିଆଯାଏ | ସେମାନେ ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି | ଗାଈମାନଙ୍କର କ୍ଷତି ନହେବା ପାଇଁ ଲୋକ ଏବଂ ସରକାର ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଉଚିତ୍।

ଭାରତରେ ଗାଇର ଭୂମିକା

ଗାଈକୁ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଏକ ପବିତ୍ର ପଶୁ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ପରିଶ୍ରମୀ ଭକ୍ତମାନେ ଏହି ପଶୁକୁ ଏକ ଦେବତା ଭାବରେ ପୂଜା କରନ୍ତି | ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଗୋଟିଏ ଗାଈକୁ ମା ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ "ଗାଈ ମାତା" ବୋଲି ଡାକନ୍ତି ଯାହାକି "ମା" କୁ ଅନୁବାଦ କରିଥାଏ |

ଅନେକ ଧର୍ମ ଗାଈକୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପାପ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି। ଆଜି ଭାରତରେ ଅନେକ ସଂଗଠନ ଅଛି ଯାହାର ଏକମାତ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଗାଈମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା | ଗାଈମାନଙ୍କୁ ବିପଦରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି | ସେମାନେ ଗାଈକୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବାରୁ ରୋକିଥାନ୍ତି |

ଗାଈମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ଅନ୍ୟାୟରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ ନେଇଛନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଏକତାରେ ଆଗକୁ ବଢନ୍ତି | ସେମାନେ ଗାଈସହିତ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅନ୍ୟାୟ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ଗାଈକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଏବଂ ନିରୀହ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱର ହେବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଏକତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିବ |



( The End )


You Can Search Essay on Cow in Odia As - 

Essay on Cow in Odia, Odia Essay on Cow, Cow Essay in Odia, Essay on Cow in Odia for Class 3, Essay of Cow in Odia, Essay on Cow in Odia 10 lines, An Essay on Cow in Odia, Essay on the Cow in Odia, ଗାଈ ଉପରେ ଓଡିଆ ପ୍ରବନ୍ଧ


You can read lots of Essay from Techtroo.com, Thank You have a Great Day.

Post a Comment

Thanks for visiting,
If you have any problem feel free to comment.

Previous Post Next Post